Choď na obsah Choď na menu
 


 

 

Gorali (niekedy horali, gor. gurali) sú etnografická skupina žijúca jednak na česko-poľsko-slovenskom pomedzí zhruba medzi Jablunkovom v Česku (vrátane) a severným Spišom na Slovensku (vrátane) a jednak v malých enklávach v (ostatnom) Poľsku, na (ostatnom) Slovensku a na rumunsko-ukrajinských hraniciach. Na území Slovenska (a územiach prv patriacich k Uhorsku, ale dnes pripojených k Poľsku) sa Gorali najneskôr od 18. storočia sami považovali za Slovákov.
Gorali sú charakteristickí špecifickým goralským nárečím, ktoré sa považuje za dialekt poľského pôvodu, avšak v procese intenzívnych a dlhodobých (slovensko-poľských) jazykových kontaktov sa na satršiu vrstvu zahrňujúcu geneticky poľské zmeny navrstvila mladšia vrstva zmien, ktorá goralské dialekty istým spôsobom (fonologicky, morfologicky aj lexikálne) vzdialila od poľských dialektov a zároveň ich priblížila k slovenským nárečiam (resp. k iným). Goralské nárečie na Orave si zachovalo najviac pôvodných petrefaktov (hláskoslovných, morfologický, lexikálnych, tvaroslovných) v porovnaní so spišskými či kysuckými goralskými nárečiami alebo s dialektmi enkláv.
Všeobecne rozlišujeme tieto podskupiny:
 • sliezski Gorali (poľsky Śląsk, Śląski górale) - POL, CZE
 • žywiecki Gorali (poľsky Żywiec, Żywczaki, górale żywieccy) - POL
 • kysuckí (čadčianski) Gorali - SVK (aj enklávy v severnejšom Poľsku), enklávy v Rumunsku (pri Ukrajine)
 • babohorskí Gorali (poľsky Babia Góra, babiogórcy górale)- POL
 • oravskí Gorali - SVK, POL (severná Orava)
 • podhalianski Gorali (poľsky Podhale, górale podhalańscy) - POL
 • sanckí Gorali (poľsky Nowy Sącz - Sądeccy górale) - POL
 • zagórzanskí Gorali (poľsky Zagórzanie)- POL
 • pieninskí Gorali (poľsky górale pienińscy)- POL
 • spišskí Gorali - SVK, POL (severný Spiš, vrátane Zamaguria)
 • slovenské enklávy:
  • na Liptove: obce Malé Borové, Veľké Borové, Huty, Liptovská Lúžna, Liptovská Teplička, Pohorelá, Lom nad Rimavicou
Na týchto stránkach sa chceme zatiaľ venovať iba oravským goralom na Slovensku, resp. oravským goralským nárečiam (zatiaľ sme čiastočne spracovali nárečie Oravského Veselého, Mútneho, Oravskej Lesnej a Zákamenného Klina). Za goralské obce slovenskej časti Oravy považujeme:
 • Oravské Veselé
 • Mútne
 • Novoť
 • Oravská Polhora
 • Rabča
 • Rabčice
 • Sihelné
 • Oravská Lesná
 • Zákamenné (Klin)
 • Suchá Hora
 • Hladovka
 
© karol gočal
 
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

pozdrav

(dejw, 12. 2. 2012 22:42)

Zdrowi Vas wielki kibic goralow z Trzynca

Re: pozdrav

(Oravec, 2. 11. 2020 12:01)

Kedy sa prestal používať stredoveký názov Wolochi, Valasy a vznikol Goral ?

GORALI

(Vladimir Vojtaššák, 11. 1. 2011 9:23)

Po goralski sa hovorí aj v obci RAKúSY, ŽDIAR.
Mame rodinu v Bulharsku - zaujimave v goralčtine aj v bulharštine ŠEZLON - hovník , DUPKA , DUPA - dirka.VSICKA - všetko. Naša vnučka 3 roky hovorí slov aj bul. V elektricke mi na listok v MHD povedala DEDKO MAS DVE DUPKY. Zijem v BA som z Rakus a casto spievame GORALU.
Dakujem za sztanku.

Re: GORALI, Karpatizmy, je o to m studia

(Oravak, 2. 11. 2020 11:59)

Lebo Valaska kolonizacia isla z Balkanu i Bulharska . Postupne ako to zaberali Turci. Valasy dostali v Pl a Sk podu, privilegia za to ochranovali hranice., na Orave proti Poliakom. Zmiesali sa s povodnym obyvatelstvomV urbaroch je popis Mien, su volany Valasy, v PL Wolochi. Netusim, kedy sa zacali volat Gorali.

Namety na doplnenie , pozriet si vplyv Valachov

(Oravec , 2. 11. 2020 11:48)

V historickych zaznamoch su osadnici Valasy.Dostali v PL a SK podu, zmiesali sa s povodnym obyvatelstvom. Mená sú v urbaroch hlave Slovenské, zaujímavé, že sa vyskytuje semtam i meno Poliak a Poliaćek. Zároveň mali chrániť hranicu a bol zakaz primat Poliakov za osadnikov. Urcite mal na ich jazyk vplyv i to, ze tu bola obchodna cesta , i proces rekatolizavie Oravy Polskymi jezuitmi. Prestahoval som sa do Ciech, rychlo ma rodaci upozornili ze mam v reci vela Cechizmov, ale koli tomu som sa nestal Cechom. Kedy zanikli Valasy a zacal sa pouzivat pojem Gorali, nemali by sme sa k nemu vratit ?

APEL

(Goral.pl, 28. 4. 2011 14:01)

Bracia Górale - przez tak wiele wieków zachowaliście mowę ojców waszych, zachowaliście kulturę i tradycję, która związana jest ściśle z macierzą, choć wyrokiem historii-(wojna polsko-sowiecka i machinacje mocarstw), które spowodowały,że po 1918 roku pozostaliście znów po za granicami Polski - naszej jedynej matki.Chcę Was dziś pięknie pozdrowić i prosić jednocześnie byście przyznawali swoje Polskie korzenie i narodowość.Najpierw Was madziaryzowali a teraz słowakizują, ale Wy wiernie polską mowę zachowaliście, bo Góral ma tylko jedną Ojcowiznę zwaną POLSKA - nasza RZECZYPOSPOLITA !!!

Re: APEL

(Peter, 6. 10. 2014 14:08)

Gorale to nie so iba Polacy!

Re: Re: APEL

(Polonus, 2. 9. 2017 16:14)

A niby kim są. Marsjanami !!!Toż to z krwi i z kości Polacy.

Re: Re: Re: APEL Valasy, Wolochi

(Oravec, 2. 11. 2020 10:45)

Karpatskí Valasi sa zmiešali s pôvodným obyvateľstvom. V historickych dokumentoch neexistuje pojem Goral ale Valach, pl Wolochi! Dostali pôdu v Poľskom i Uhorskom kráľovstve. Dostali privilégia, daňové prázniny, za to ochraňovať hranice proti Poliakom. Nie sú etnickí Poliaci, Poľania. Slovenská kultúra je viac valaská ako Poľská ( pesničky, muzika, tance, kroje ) Jazyk je mix, , veľa Poľských prvkov do jazyka sa dostalo v procese rekatolizácie Oravy, ktorý vkonávali Poľskí kńazi a bohoslužby boli v Poĺskom jazyku.

Re: Re: APEL

(Gorali , Valasi, Slováci, 2. 11. 2020 10:43)

Karpatskí Valasi sa zmiešali s pôvodným obyvateľstvom. V historick=ych dokumentoch neexistuje pojem Goral a le Valach, pl Wolochi! Dostali pôdu v Poľskom i Uhorskom kráľovstve. Dostali privilégia, daňové prázniny, za to ochraňovať hranice proti Poliakom. Nie sú etnickí Poliaci, Poľania. Slovenská kultúra je viac valaská ako Poľskká ( pesničky, muzika, tance, kroje ) Jazyk je mix, , veľa Poľských prvkov do jazyka sa dostalo v procese rekatolizácie Oravy, ktorý vkonávali Poľskí kńazi a bohoslužby boli v Poĺskom jazyku.

Re: APEL#2

(Peťo, 11. 8. 2015 16:02)

Slováci a Gorali v Poľsku sú asimilovaní poľskou majoritou. Gorali na Slovensku môžu písať a rozprávať ako sa im chce. To neplatí o Slovákoch v Poľsku. Preto sa Gorali cítia byť viac Slovákmi ako Poliakmi.

Slovaks and Gorals in Poland are assimilated by the Polish majority. Gorals in Slovakia can write and speak as they want. This is not true of Slovaks in Poland. Therefore Gorals feel more Slovaks than the Poles.

Re: APEL

(Miloš, 12. 6. 2017 22:11)

Príď ku mne ja sa rád s tebou porozprávam o tej Ojcovine k poľsku a ako sme neprebudení poliaci. Len príď.

Re: APEL

(Zarpa, 11. 4. 2019 7:01)

Gorali nie sú Poľania, Mazovania, Slezania, tak ako Moravania nie sú Česi. Ich kultúra, jazyk sú odlišná. Patria do Moravsko, Slovensko, Goralského kultúrneho okruhu. Oblečenie, Muzika, melódie pesničiek, viacmenej texty sú spoločné. Väčšina ich žije v Polskom štáte, tak ako Moravania žijú v Českom štáte. Gorali i Moravania sú neuznané samostatné národnosti.

Re: Re: APEL

(zarpa, 11. 4. 2019 7:12)

Gorals are not Polania, Mazovians, Sleziens, as Moravians are not Czechs. Their culture, language is different. They belongs to Moravs, Slovaks, Gorals Cultural District. Traditional Clothes, Music, song tunes, more or less lyrics are common. Most of them live in the Polish state, just as Moravians live in the Czech Republic. Gorals and Moravanians are unrecognized nationalities. North Orava and North Spiš belonged Moravian State and 1000 yearas belonged into Multietnical Hungary Kingdom. Polnis state polonized by force this territory from cca 1922.

Re: Re: APEL

(User, 6. 1. 2020 17:30)

Dajciez górolom samym sobie decyduwać, kim som. Górole w Polsce rocyj cujom sié Polakami (wyjontki na Śpisu i Ôrawie), na Słowacji Słowakami – syćko bez innom historie tyk ziem. Górale na Słowacji pochodzom w wiénksości ôd mołopolskik i ślonskik ôsadników, ale bez to, ze ziemie te podcas słowackiégo ôdrodzénio narodowégo ziemie te lezoły w Wengrzek jak Słowacy, to chłopi cadeccy, ôrawscy i spiscy pouwazoli sié zo Słowaków. Locygo ftoś mo im zabronić? Narodowoś to jest wiénź emocjonalna z narodem, moze pyć rózno ôd pochodzénio.

Re: Re: Re: APEL

(Oravec, 2. 11. 2020 1:56)

Dodaj zoznam malopolskych mien, ja Tu dodám zoznam valaskych Urbárov kde su hlavne Slovenske mena, semtam Rusin , Poliak. Zaujimave ze sa vyskytuje sem tam priezvisko Poliak , Poliacek.
Ved Valasy dostali privilegia i preto ze mali chranit a branit pohranicie, bol zakaz primat Poliakov ako osidlencov.

Re: Re: Re: APEL

(Oravec , 2. 11. 2020 2:15)

Prvky Polskeho jazyka sa do ich reči dostali v procese rekatolizacie Oravy Polskymi knazmi.

Re: Re: Re: APEL

(Oravec, 2. 11. 2020 10:46)

Karpatskí Valasi sa zmiešali s pôvodným obyvateľstvom. V historickych dokumentoch neexistuje pojem Goral ale Valach, pl Wolochi! Dostali pôdu v Poľskom i Uhorskom kráľovstve. Dostali privilégia, daňové prázniny, za to ochraňovať hranice proti Poliakom. Nie sú etnickí Poliaci, Poľania. Slovenská kultúra je viac valaská ako Poľská ( pesničky, muzika, tance, kroje ) Jazyk je mix, , veľa Poľských prvkov do jazyka sa dostalo v procese rekatolizácie Oravy, ktorý vkonávali Poľskí kńazi a bohoslužby boli v Poĺskom jazyku.

Re: IREDENDA, nabor, Lemkovia Vasa mater je Ukrajina

(Oravec , 2. 11. 2020 1:51)

Oravskí a Spišskí Gorali nie sú Poliaci, prečo by mali žiť v Poľsku ? Urbárske , menoslov jednoznačne dokazuje prevahu Slovákov v kolonizácii. Krv je viac ako prvky Poľštiny zavlečené v rekatolizácii.

"HURÁ Orava a Spiš 100-LECIE - Pán prezident Duda tvrdí v Podsŕní vidím tu žijú "Poliaci tvrdia pl etnonazi" Gorali ( Karpatský Mix Valachov a Slovákov) a tu na Uhorskej, Slovenskej zemi je Poľsko. Oslavuje pár tých, ktorí zabrali túto Uhorskú, Slovenskú zem. Samozrejme nespomenul petíciu občanov Podsŕnia proti pripojeniu k Poľsku, represie, emigrantov a mŕtvych z druhej strany.

Lemkovia, Bielorusy, Ukrajinci, Nemci , máte PRECEDENS, oslavujte, študujte tento príbeh, robte si slobodne na Poľskej zemi Lemkovčinu, Ukrajinu, Bielorusko, Nemecko ! Budete rovnako oslavovaní hrdinovia, budú vám stavať pomníky, dostanete vyznamenania, dostanete dobre platené funkcie. Poľsko neuznáva územný princíp, ešte sa tým hlúpo chváli, berte si svoje územia je to slobodné, predsa viete kto sú Vaše MATKY ! "

Re: APEL

(Oravec , 2. 11. 2020 1:57)

Nasa Matka je Slovensko.